Pobyt młodzieży i dorosłych z Gminy Kadzidło na Litwie

W dniach 2-5 października br. uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy ze szkół w Dylewie, Kadzidle, Wachu, Chudku oraz urzędnicy Gminy Kadzidło odwiedzili Wileńszczyznę.

W ciągu zaledwie czterech dni goście zwiedzili muzeum i dom Anny Krepsztul w Taboryszkach, Rzeczpospolitą Pawłową, Pałac w Jaszunach, Poszki z ekspozycją Dziewieniskiego Historycznego Parku Regionalnego i dębem Grybiszskim, Dziewieniszki i Norwiliszki, Koniuchy i cmentarz żołnierzy AK w Ejszyszkach, Rudniki i Puszczę Rudnicką, Miedniki, Borejkowszczyznę oraz Wilno, w którym została przebyta nie tylko standardowa trasa, ale też odwiedzona Kolonia Wileńska z domem Tadeusza Konwickiego. Odbyło się również spotkanie z merem Samorządu Rejonu Solecznickiego Zdzisławem Palewiczem, starostą Gminy Dziewieniszki Czesławą Marcinkiewicz, wieloletnim prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Michałem Sienkiewiczem oraz Krystyną Sławińską.
Wieczorami młodzież integrowała się z uczniami Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach podczas gier prowadzonych przez druhenki z 8 SDH „Zodiak” oraz pani Bożenę Daniele.

4 października goście uczestniczyli w koncercie z okazji Dnia Nauczyciela, podczas którego na ręce wójta Gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego złożyliśmy słowa podziękowania i kosz litewskich specjałów za lektury dla uczniów klas początkowych i stroje dla zespołu pieśni i tańca „Solczanka”.

Pobyt młodzieży i dorosłych z Gminy Kadzidło niewątpliwie wzbogacił obie strony. Nawiązane przyjaźnie, zdobyte doświadczenie, poznane miejsca zostawiły swój ślad w sercach gości i gospodarzy oraz natchnęły do kolejnych działań na rzecz Ojczyzny.

Wicedyrektor Beata Zarumna